Buy Samsung UN46D6300 46-Inch 1080p 120 Hz LED HDTV (Black) Cheap Price
Check Out Samsung UN46D6300 46-Inch 1080p 120 Hz LED HDTV (Black) For Discount Price
Enjoy to Find, Buy and Read Reviews For
Samsung UN46D6300 46-Inch 1080p 120 Hz LED HDTV (Black)
with lowest
price. Best Value & More satisfactory for this item reviews!
Samsung UN46D6300 46-Inch 1080p 120 Hz LED HDTV (Black) Overview
Product Description
Amazon.com Product Description
Internet-Ready Devices
Internet-Ready Television
February 2011
More Screen, Less Frame
Slim and Stylish LED HDTV
Samsung UN46D8000 Smart TV
With an incredibly slim half-inch bezel, the D6300 series gives you more screen in a smaller space.
Smart TV with Samsung Apps
Auto Motion Plus 120Hz with Clear Motion Rate
Auto Motion Plus 120Hz brings action movies and sports to life in the living room, thanks to frame-to-frame smooth motion. This technology eliminates motion blur by calculating the image and inserting it, creating a non-repetitive transition from one frame to the next. Blur is virtually eliminated and clarity enhanced, for smooth, lifelike motion.
1080p Full HD With Four HDMI Inputs
Exceeds ENERGY STAR Standards
ConnectShare Movie
Wide Color Enhancer Plus
AllShare DLNA Networking
Ultra Clear Panel
UN46D6300 Select Specifications
Video
Screen Size: 46 Inches
Display Type: LED
Resolution: 1080p Full HD
Inputs
HDMI: 4 (version 1.4)
Component Video (Y/PB/PR): 1
Composite Video 1
PC Input: 1
USB 2.0 Ports: 3
Component Audio Input: 1
PC Audio Input: 1
Outputs
Digital Audio Output: 1
Weight and Dimensions
Dimensions (WxHxD): 42.9 x 25.9 x 1.2 Inches (42.9 x 28.1 x 10.8 Inches With Stand)
Weight: 29.8 lbs. (37.7 lbs. with stand)
What's in the Box
UN46D6300 46-Inch LED HDTV, Stand, Remote Control, Documentation, AV/Component Adapter, AV Adapter
Samsung 2011 LED/LCD Feature Comparison
Series
D8000
D7900
D630
D550
D450
D403
Screen Sizes
46", 55", 60", 65"
46", 55"
46", 55", 60"
40", 46", 55", 60"
40", 46", 55", 60"
40", 46", 55"
32", 40", 46", 55", 60"
32", 40"
22", 40"
22"
22"
19", 26", 32"
19", 32"
40", 46"
32", 37", 40", 46"
22", 26", 32"
32"
Full HD 1080p
240Hz
120Hz
3D
Samsung Apps
Your Video
Search All
Web Browser
Skype
HDMI Inputs
4
USB Ports
3
WiFi Built-In
Micro Dimming
Micro Dimming Plus
Micro Dimming Plus
Allshare
Qwerty Remote Included
3D Glasses Included
Design
One
One
ToC
ToC
High Glossy Black
High Glossy Black
Bezel Type
Ultra Thin
Ultra Thin
* 19" has 2 HDMI inputs
** 19" and 22" have only 1 HDMI input
Samsung UN46D6300 46-Inch 1080p 120 Hz LED HDTV (Black) Feature
  • It has Full HD 1080p resolution
  • Ultra Slim Touch of Color Design
  • It is Samsung Smart TV
  • It exceeds ENERGY STAR standards
Samsung UN46D6300 46-Inch 1080p 120 Hz LED HDTV (Black) Customer Ratings
Many customers was gave reviews and ratings to Samsung UN46D6300 46-Inch 1080p 120 Hz LED HDTV (Black). If you want to read those detail make your decision on product. Click to